пер. Вице-Адмирала Жукова 3/7
вул. Марсельська 33/4
Дитячий стоматит picture

Причини стоматиту у дітей

Слизова оболонка ротової порожнини є зручною мішенню для збудників різних захворювань та подразників. Поруч із інфекційними чинниками дитячий стоматит можуть викликати неправильна гігієна порожнини рота, карієс зубів, зубні нальоти. Але в цих випадках первинно, як правило, уражаються ясна (гінгівіт), а пізніше запалення може поширитися на всю слизову оболонку.

Інфекційні фактори. Дитячий стоматит рідко має бактеріальну причину, набагато частіше збудниками виступають віруси чи гриби. Найчастіше зустрічається стоматит в дітей викликаний вірусом герпесу (герпетичний стоматит). Гострий герпетичний стоматит у дітей за відсутності лікування може перейти в хронічний, афтозний (симптоми — малі болючі афти), стрептостафілококовий (ускладнення за наявності бактеріальної мікрофлори).
Грибковий стоматит у дітей (кандидоз, молочниця) викликається грибами роду Candida, які цілком нешкідливі у звичайних умовах. Однак при ослабленні імунної системи або тривалому використанні деяких медикаментів ця мікрофлора може розмножуватися в надмірних кількостях та викликати дитячий стоматит даного типу.
Стоматит у дітей може бути ініційований вірусними застудними захворюваннями (запаленням верхніх дихальних шляхів).

Неінфекційні фактори. Крім інфекційних є безліч неінфекційних факторів: невеликі рани в роті, опіки слизової, зубні щітки з жорсткою щетиною.

Симптоми стоматиту:

  • підвищена температура тіла
  • припухлість (набряк) та запалення ясен
  • обкладеність язика, білі точки на язику
  • біль у роті та горлі, труднощі при ковтанні
  • набряк лімфатичних вузлів у шийній області
  • неприємний (кислуватий) запах з рота
  • підвищене слиновиділення.

Симптоми стоматиту у дітей бувають обмеженими або широкими (по всій слизовій порожнині рота). Велике запалення потребує тривалого лікування, особливо за зниженого імунітету.

Дитячий стоматит може бути пов’язаний з різними причинами та універсальної класифікації цього захворювання не існує.
Зазвичай виділяють захворювання:

  • травматичного походження
  • при дитячих інфекціях (наприклад, кір, вітрянка; окремо – герпетичний стоматит та стрептостафілококові ураження)
  • викликані специфічною інфекцією (кандидоз, молочниця)
  • викликані алергією (реакція на алергени довкілля, харчові продукти, ліки)
  • внаслідок патологій інших органів та систем організму дитини
  • захворювання слизової язика та губ у дитини (зазвичай розглядають окремо).

Профілактика дитячого стоматиту

Батькам необхідно пам’ятати, що небезпека інфекційного стоматиту у дитини полягає в тому, що це захворювання може призвести до зниження імунного захисту організму та призвести до захворювань інших органів (шлунково-кишкового тракту, печінки тощо).

При профілактиці дитячого стоматиту необхідно, перш за все, врахувати, що деякі види інфекційної форми (наприклад, гострий герпетичний) порівняно легко передаються від дітей та дорослих. Тому у всіх приміщеннях, де буває дитина, потрібно підтримувати гігієну (дезінфекція приміщень), мити іграшки, виключити попадання бруду чи інфекції до рота дитини. Якщо стало відомо, що в закладі, який відвідує дитину (дошкільні заклади, школа), встановлені випадки герпетичного стоматиту, то бажано вдома проводити кварцювання приміщень.

Загальна профілактика полягає в терапії вітамінними препаратами (в основному вітаміни групи В), використанні імуномодуляторів (за рекомендацією лікаря), які посилюють імунний захист організму дитини.

Хто робить
photo ВІТАЛІЙ ВАСИЛЬОВИЧ ЛЕШКОВЯТ
ВІТАЛІЙ ВАСИЛЬОВИЧ ЛЕШКОВЯТ
Про лікаря

Запишіться на консультацію

Ми зв'яжемося з вами, підберемо зручну клініку, час і відповідного лікаря.